İYİ Partili Yokuş: Yeni Tarım ve Orman Bakanı da tarıma şaşı bakıyor

Siyaset 14 Mart 2022 17:32
Videoyu Aç İYİ Partili Yokuş: Yeni Tarım ve Orman Bakanı da tarıma şaşı bakıyor
A
a

İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, tarımsal üretimi artırmak için Afrika’nın güneyindeki bakir toprakları işaret eden Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi’ye tepki gösterdi.

Yokuş, “Her Tarım Bakanının Afrika’da tarım yapma sevdasını anlamakta güçlük çekmekteyiz. Yeni Tarım ve Orman Bakanı da tarıma şaşı bakıyor” dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci, Afrika'nın güneyinde birçok bakir alanın olduğunu belirterek, "Afrika'nın özellikle kuzeyinde olmasa bile güneyinde çok ciddi alanda bakir alanlar var.

Bu alandaki üretimle birlikte bunu ülke olarak yapabilecek, başarabilecek durumdayız" ifadelerini kullanmıştı.

ÜLKEMİZİN TARIM ARAZİLERİNİN ÜÇTE BİRİ EKİLMİYOR

Kirişçi’nin sözlerine İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş sert tepki gösterdi. Vahit Kirişçi’nin açıklamalarının kamuoyunda şaşkınlık yarattığını ifade eden Yokuş, “Bekir Pakdemirli’nin Tarım ve Orman Bakanlığından ayrılmasından sonra bu göreve getirilen Vahit Kirişçi ‘Afrika’da bakir tarım alanları var’ diyerek yönünü Afrika’ya çevirdi.

Bu anlayış kamuoyunda şaşkınlık yarattı. Bilindiği gibi ülkemizin tarım arazilerinin üçte biri ekilmiyor, her geçen yıl binlerce çiftçimiz ekimden vazgeçiyor.

Plansız programsız tarım politikalarına Üretim girdilerindeki astronomik artışlar da eklenince Yeterince üretim yapılamıyor” dedi.

TÜRKİYE KENDİ KENDİNE YETEN BİR TARIM ÜLKESİDİR

“Başta buğday olmak üzere arpa, mısır gibi önemli tarım ürünleri hasat edilirken bu ve benzeri tarım ürünlerinin ithalatına izin verilerek üreticilerimiz mağdur edilmektedir” diyen Yokuş, açıklamalarını şöyle sürdürdü:
“ Bu tür uygulamalarla Tarım bakanlığı ithal lobilerinin güdümüne girmiş görüntüsü vermektedir.

Türkiye geniş tarım alanları ve bölgesel iklim çeşitliliği ile dünyada tarım ürünleri üretimine en uygun ülke olmasına rağmen göreve gelen her Tarım Bakanının Afrika’da tarım yapma sevdasını anlamakta güçlük çekmekteyiz.  

Yeni Tarım ve Orman Bakanı da tarıma şaşı bakıyor. Bu anlayış ülkemizi dünya milletleri arasında zayıf ve güçsüz göstermekten başka bir işe yaramamaktadır. Anlaşılan o ki; yeni Tarım ve Orman Bakanı da eski bakan gibi Türkiye gerçeklerinden habersizdir.

Afrika’da üretim yapma arzusunu dile getirerek Türk tarımına darbe vurmaktadır. Küresel güçlerin hizmetkârlığına soyunmaktadır. Bu utanç verici bir durumdur.”

SUDAN’DA TARIM ARAZİSİ KİRALANARAK DEVLET MİLYONLARCA LİRA ZARARA UĞRATILDI

Bilindiği gibi eski Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli döneminde Sudan’da tarım yapmak için araziler kiralandığını ve üretim yapılamayınca devletin milyonlarca lira zarara uğratıldığını kaydeden Fahrettin Yokuş, “Yeni atanan bakanda Aynı yanlış yola girmektedir.

Bu yanlışa dur denilmelidir. Anadolu coğrafyası 3 binden fazlası endemik bitki olmak üzere 13 bini aşkın bitki Türü ile dünyanın en zengin bölgesidir. 

Bu gerçeklerden habersiz olan tarım orman bakanına son sözümüz yönünü Afrika’ya değil Anadolu’ya çevir. Eğer küresel güçlere değil Türk Milletine hizmet etmek istiyorsan bu tavsiyemize uygulamalısınız” diye konuştu.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat