CHP'Lİ YILMAZ:MİLLİ MÜCADELE ANKARA'DAN ATEŞLENDİ!

Siyaset 27 Aralık 2021 13:52
Videoyu Aç CHP'Lİ YILMAZ:MİLLİ MÜCADELE ANKARA'DAN ATEŞLENDİ!
A
a

CHP Ankara Sincan İlçe Başkanı Ömer Yılmaz, Atatürk'ün milli mücadele için, 27 Aralık 1919'da Ankara Dikmen ilçesine gelişinin 102.yıl dönümü dolayısı ile yazılı mesaj yayımladı.

"PARÇALANIYORDUK VE BİZİ ANKARA TOPARLADI"
Milli Mücadelenin çok zor şartlar altında başlatıldığını belirten Başkan Ömer Yılmaz yaptığı açıklamada," 1. Dünya Savaşı'ndan hezimetle ayrılan Osmanlı Devleti günbegün düşman işgaline uğruyordu. Bu duruma son vermek isteyen Mustafa Kemal Paşa, 1919'da Samsun'a giderek Milli Mücadeleyi başlattı. Birçok yerde kongre vererek halkı bilinçlendiren Mustafa Kemal Paşa, Kurtuluş Savaşı'nın en iyi Ankara’dan yönetileceğini düşünüyordu. Çünkü Ankara yurdumuzun tam ortasında yer alıyordu ve bütün cephelere eşit uzaklıktaydı. Pek çok ilde haberleşme ve ulaşım olanağı da yoktu. Bu nedenlerden ve Ankara halkının coşkusundan ötürü Mustafa Kemal ve temsil heyetinin üyeleri 27 Aralık 1919 tarihinde saat 14.00  sularında Dikmen sırtlarında Ankara’ya geldiler. Ankaralılar, Mustafa Kemal Paşa'yı coşkuyla karşıladı" dedi. 

"ATATÜRK'ÜN ANKARA GELİŞİ UMUT VERDİ"
Ankara halkının bu konuda önemli bir yere sahip olduğunu ifade eden Başkan Ömer Yılmaz" Mustafa Kemal’in Ankara’ya gelişi Kurtuluş Savaşı'nın en önemli gelişmelerinin başında gelmektedir. Çünkü Atatürk’ün Ankara’ya gelmesi, burada temsil heyetinden üyeler ve Ankara halkıyla buluşması sonucunda oluşan atmosferle birlikte Büyük Millet Meclisi’nin kuruluşu ve Türk ordusunun kurulması paralellik gösterdi. Bu gelişmeler ışığında Ankara, Türkiye'nin umudu ve milli mücadelenin merkezi haline geldi. Atatürk'ün orada başlattığı ışık tüm Türkiye'ye yayıldı ve Kurtuluş Savaşı'ndan galibiyetle ayrıldık. İşte şimdi bu topraklar üstünde yaşıyorsak, burada nefes alıyorsak, köleleşmediysek bunların hepsi bizleri azmiyle, cesurluğuyla kendine hayran bırakan Atatürk ve silah arkadaşlarının eseridir. Hepsine minnettarız" şeklinde konuştu.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat