CHP Genel Başkan Danışmanı Köse'den kadın cinayetine indirim tepkisi

Siyaset 14 Mart 2022 16:56
Videoyu Aç CHP Genel Başkan Danışmanı Köse'den kadın cinayetine indirim tepkisi
A
a

Köse: "Bu son karar, kadın katillerinin, 'aşırı sevdikleri' gerekçesiyle 'tasarlayarak öldürmekten' ağırlaştırılmış müebbet yerine 'kasten öldürmekten' müebbet ve iyi halden ceza indirimi alabilecekleri endişesine yol açıyor."

Fatma Köse, Hatice Kaçmaz'ı öldüren Orhan Munis'e Yargıtay Ceza Genel Kurulu tarafından yapılan indirime tepki gösterdi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Danışmanı Fatma Köse, Yargıtay Ceza Genel Kurulunca, TRT sanatçısı Hatice Kaçmaz’ı (33) öldüren sanık Orhan Munis’in müebbet hapsinin onaylanırken, sanığa yapılan indirime itiraz etti.

Köse, “Teklifi kabul  etseydi cinayeti işlemeyecekti anlık hiddetle işlendi” diyerek faile indirim verilmesinin kabul edilemez olduğunu vurgulayarak, "Tam bir akıl tutulması. Yazıklar olsun. Bu verilen kararı kabul etmiyoruz." dedi.

Sanığın, 13 Eylül 2014’te Ankara’da evlenme teklifini reddeden Kaçmaz’ı 15 kez bıçaklayarak öldürdüğünü anımsatan Köse, Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesinin, Munis’e, “kasten öldürmeden” ceza verdiğini ve kararın Yargıtay 1. Ceza Dairesi’nce de onandığını hatırlattı.

Fatma Köse, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının karara "ağırlaştırılmış müebbet hapis verilmesi" yönünde itiraz ettiğini aktararak, bunun reddedilmesinin yanı sıra kararda özetle sanığın eyleminin, "isteğinin kabul edilmemesinden kaynaklanan duygusal çöküntü ve hiddetin etkisi altında aldığı"nın belirtildiğine işaret etti.

Bu karar kadın cinayetlerinde iyi hal indirimine yol açabilir

Bu kararın benzer olaylarda bazı yanlış uygulamalara yol açabileceği uyarısında bulunan Köse, "Bu son karar, kadın katillerinin, 'aşırı sevdikleri' gerekçesiyle 'tasarlayarak öldürmekten' ağırlaştırılmış müebbet yerine 'kasten öldürmekten' müebbet ve iyi halden ceza indirimi alabilecekleri endişesine yol açıyor." diye konuştu.

CHP Genel Başkan Danışmanı Köse, tüm kadınlar adına bu karara itiraz ettiklerini açıklayarak, "Ülkemizde her yıl yüzlerce kadın cinayete kurban gidiyor. Kadınlarımızı maalesef koruyamıyoruz.

Biz bu yönde adımlar atılmasını beklerken, adeta katilleri cesaretlendirecek bu tür indirimlerin alınmasına şiddetle karşı çıkıyoruz. CHP iktidarında tüm kadınlarımızın güvende yaşaması ve kamu vicdanını yaralayan bu tür kararların alınmaması için mümkün olan her şeyi yapacağımızın sözünü veriyoruz." şeklinde konuştu.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat